trl bikelog
Czwartek, 11 kwietnia 2013
Kolejne podejście do wiosny w tym roku. W miarę sprzyjających warunków nie sposób nie wykorzystać, chociażby na krótką wieczorną przejażdżkę.
Środa, 6 marca 2013
Całkiem ładna pogoda zachęca do pedałowania. Szkoda tylko że tak wieje, bo wiadomo- w którą stronę by nie jechać, to zawsze pod wiatr.
Sobota, 2 marca 2013
Niesamowity dystans w oszałamiającym tempie. Być może poniższe zdjęcie chociaż trochę mnie usprawiedliwi.
Jak by nie było, rowerowy rok 2013 wreszcie napoczęty.
Wtorek, 11 października 2011
Pogoda kiepska, przejażdżka udana.
Tylko kto to teraz wyczyści?
Niedziela, 25 września 2011
Dzisiaj wybrałem się na przejażdżkę, której celem był niemiecki drugowojenny schron w Kleszczowie koło Gliwic. Obiekt znajduje się na skraju lasu, przy drodze, więc z dojazdem i odnalezieniem go nie było problemu.
Jak widać schron jest w kiepskim stanie, częściowo zasypany. Po zrobieniu zdjęć- powrót do domu. Wracając spotkałem grupę rowerzystów.
Cieniasy, łatwo dały się wyprzedzić. ;)
Niedziela, 18 września 2011
Ładna pogoda, więc szkoda było nie skorzystać. Jednak przejażdżka skrócona została z przyczyn obiektywnych.
Luz, zawsze wożę zapas. Aha, gałązkę z przerzutki wyciągnąłem. Zauważyłem też złamaną szprychę. Dzień jak co dzień. :)
Niedziela, 17 lipca 2011
Dzisiaj wybrałem się do Ujazdu zobaczyć tamtejszy zamek, a raczej to co z niego zostało. Plan został wykonany. Dojechałem, sfotografowałem, wróciłem. W drodze powrotnej postanowiłem pojechać przez las, co skończyło się półgodzinnym spacerkiem przez chaszcze.
Pierwszy zamek w tym miejscu został wzniesiony w XIII wieku z polecenia biskupa wrocławskiego. W XIV wieku konflikt między biskupem Przemysławem a księciem opolskim Bolkiem III został rozwiązany przez króla czeskiego Karola V. Zmusił on strony do ugody, a zamek nakazał rozebrać. Rozkaz podobno nie został wykonany, a zamek przez następne wieki wielokrotnie zmieniał właściciela. Po trafieniu w ręce prywatne był wielokrotnie przebudowany (poczynając od XVI, a kończąc na XIX wieku). Spłonął w 1945 roku i od tej pory popadał w ruinę, jaką jest dziś.
Wtorek, 12 lipca 2011
Dzisiaj pojeździłem trochę po niedalekich lasach. Sama przyjemność- ładna pogoda, a na okolice też nie można narzekać.
Odwiedziłem też uroczysko "Orły". Miejsce w środku lasu, gdzie kiedyś zbierali się powstańcy, a obecnie stoi pamiątkowy głaz.
Czwartek, 7 lipca 2011
Dzisiaj "lotniczo". Wybrałem się bowiem do niedalekiej Czerwionki-Leszczyny, by sfotografować znajdujący się tam samolot-pomnik.
Wycieczkę rozpocząłem przejazdem obok gliwickiego lotniska. Stoi tam na pomniku MiG-21PFM. Samolot co prawda już sobie kiedyś obfotografowałem, ale uznałem że razem z docelowym pomnikiem fotografie ładnie zepną tematycznie wpis. Tak więc szybkie zdjęcie na bloga i pojechałem dalej.
Parę kilometrów spokojnego kręcenia i dotarłem do celu- parku w Czerwionce-Leszczynach. Przy wejściu znajduje się pomnik ku czci dowódcy plutonu Piotra Furgoła, rozstrzelanego przez Włochów w czasie III Powstania Śląskiego, 3 maja 1921 roku. Park o którym mowa, nosi także imię tego żołnierza, tak samo jak ulica przy której się znajduje.
W głębi parku znajduje się główny cel mojej przejażdżki. Samolot Lim-2 jako pomnik.
Co prawda na podstawie widnieje podpis "MIG-15", ale jest on błędny. Mógłby to być co najwyżej MiG-15bis. Jednak z tego co wiem na pomniku znajduje się jego licencyjna wersja wyprodukowana w Polsce, czyli Lim-2.
Po zrobieniu zdjęć nie pozostało nic innego, jak wrócić do domu.
Wtorek, 21 czerwca 2011
Dzisiaj krótka przejażdżka, podczas której odwiedziłem dość ciekawy moim zdaniem pomnik w jednej z dzielnic Gliwic - Brzezince. Miejsce znajduje się w lesie, niedaleko drogi Kozłów - Brzezinka, z której to jednak ciężko je wypatrzyć o tej porze roku.
Tablica na pomniku głosi: "Żołnierzom radzieckim poległym w latach 1941–1943". Tyle tylko, że w tych latach czerwonoarmiści na tych terenach polec nie mogli. Więc o co chodzi? Najprawdopodobniej o ofiary niemieckiego obozu pracy w sąsiednim Kozłowie. Jeńcy radzieccy trafiający do tegoż łagru, byli wykorzystywani przy budowie autostrady Wrocław - Kraków. Podobno pomnik znajduje się na miejscu zbiorowej mogiły, gdzie spoczywa ponad 600 więźniów. Obelisk został odnowiony w 2005 roku, były ponoć wtedy także plany wymiany tablicy na bardziej adekwatną, ale wyszło jak widać.